Opublikowany przez: monika.g 2018-09-27 00:11:56
Autor zdjęcia/źródło: Domowe sposoby na przeziębienie u niemowlaka @ pixabay.com
Jesień przywitała nas drastyczną zmianą pogody. Przyzwyczajeni do wysokich temperatur nagle zostaliśmy zaskoczeni chłodem, lodowatym wiatrem i deszczem, nic więc dziwnego, że zaczynamy chorować. Wirusy rozprzestrzeniają się bardzo szybko i łatwo jest je „przynieść” do domu. Najbardziej podatne na ich działanie są małe dzieci, a zwłaszcza niemowlęta, które nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego układu immunologicznego. Gdy dziecko zaczyna chorować chcemy mu jak najszybciej ulżyć. Nie warto jednak szukać od razu pomocy w środkach farmakologicznych, których niemowlę i tak nie powinno stosować. Lepiej wspomóc organizm w walce z pierwszymi objawami przeziębienia domowymi sposobami na przeziębienie, które w naturalny sposób wzmocnią również odporność malucha. Dzięki nim nie dopuścisz do rozwoju choroby i silniejsze środki nie będą potrzebne.
Pierwsze objawy przeziębienia u niemowlęcia to niepokój, płacz, marudzenie, apatia, osłabienie, brak apetytu. Równocześnie z nimi może pojawić się katar lub zatkany nosek i ból gardła, którego jednak malec nie jest w stanie nam zasygnalizować. Gdy tylko zauważysz te objawy zastosuj domowe sposoby na przeziębienie u niemowlaka, aby zahamować rozwój choroby i ulżyć dziecku.
Obserwuj malucha i pamiętaj, że przeziębienia u niemowlęcia nie można bagatelizować. Jeśli malec ma tylko katar możesz leczyć go w domu (chyba, że trwa on dłużej niż 3 dni, a jego intensywność się nasila), jeśli jednak pojawi się u niego kaszel jak najszybciej udaj się do lekarza. Nie czekaj również z wizytą, gdy u malucha wystąpi podwyższona temperatura (powyżej 38 st. C). Domowe sposoby na przeziębienie możesz stosować równocześnie z leczeniem zaleconym przez lekarza. Większość z nich możesz stosować u maleństwa już od pierwszych dni życia.
Suche powietrze w pomieszczeniu przyczynia się do bólu gardła i zatykania się noska dziecka zaschniętą wydzieliną. Wysuszone śluzówki łatwiej ulegają podrażnieniu, może to powodować trudności w oddychaniu. Poziom wilgotności powietrza powinien wynosić powyżej 40 proc. Gdy jest niższy warto stosować nawilżacz powietrza. Można też w sezonie grzewczym kłaść wilgotne ręczniki na kaloryfery lub zawiesić na nich nawilżacze ceramiczne wypełnione wodą.
Oprócz nawilżania powietrza nawilżaj też bezpośrednio śluzówki malca. U noworodka i niemowlaka stosuj sól fizjologiczną do nawilżania noska, a także oczu, które w czasie choroby również są przesuszone, podrażnione, często łzawią i są zaczerwienione. Wodą morską w sprayu nawilżaj i oczyszczaj nosek malucha. Po jej zastosowaniu usuwaj zalegającą wydzielinę za pomocą aspiratora.
To najlepszy sposób nawilżenia dróg oddechowych malucha, ułatwiający oddychanie. Aby zrobić dziecku inhalacje najlepiej kupić nebulizator ze specjalną, małą maseczką dla dzieci (koszt to ok. 100 zł.). Katar i kaszel u niemowlaka złagodzisz robiąc maluchowi inhalacje z 2-3 ml soli fizjologicznej 2 razy dziennie. Jeśli nie posiadasz nebulizatora inhalacje możesz wykonać z pomocą miski wypełnionej gorącą wodą. Do wody możesz dodać kilka kropli olejku eukaliptusowego, lawendowego lub rozmarynowego. Miskę ustaw w pobliżu łóżeczka, aby malec nawet w czasie snu mógł wdychać unoszącą się parę.
Majeranek zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa, ułatwiając w ten sposób oddychanie. Niewielką ilość maści nałóż opuszkiem palca pod noskiem maluszka. Nie smaruj tylko noska w środku, bo może to zadziałać odwrotnie i nasilić katar. Maść stosuj 2-4 razy dziennie. Jest ona bezpieczna już od pierwszych dni życia malca.
Można je stosować u dzieci powyżej 3. lub 6. miesiąca życia w zależności od rodzaju i zaleceń producenta. W swoim składzie zawierają one olejki i wyciągi roślinne m. in. z lawendy, sosny, eukaliptusa, rozmarynu, echinacea. Olejki te w kontakcie ze skórą rozgrzewają ją, a rozgrzane unoszą się, dzięki czemu są wdychane przez dziecko i łagodzą katar oraz kaszel. Naciera się nimi klatkę piersiową i plecki dziecka. Przy nacieraniu plecków dobrze jest również je oklepywać co wspomaga odrywanie się wydzieliny z górnych dróg oddechowych.
Sok z malin można dziecku podać, gdy skończy ono 6. miesiąc życia. Maliny to bogate źródło witaminy C, która idealnie zwalcza wirusy. Jesienią i zimą kupimy mrożone maliny, które wystarczy podgrzać, aby puściły sok, można dodać niewielką ilość cukru. Sok można podawać dziecku bezpośrednio lub dodać go do wody czy kaszki.
Dla maluchów powyżej 6. miesiąca życia. Burak dzięki zawartości przeciwzapalnej betainy zwalcza wirusy i bakterie. Leczy również kaszel, działa wykrztuśnie. Sok jest bardzo łatwy do przygotowania. Wystarczy 2-3 buraki zetrzeć na tarce i gotować przez 20 minut z dodatkiem 3 łyżek miodu. Schłodzony można podawać dziecku 3 razy dziennie po łyżeczce.
Uwaga! Miód najlepiej wprowadzać do diety dziecka po ukończeniu przez nie 1. roku życia, a nawet później. Jeśli chcesz podać go dziecku wcześniej sprawdź najpierw czy maluch nie ma uczulenia na miód. Jeśli Twój maluch jest alergikiem lepiej pomiń dodawanie miodu do soku.
Dla dzieci po 6. miesiącu życia. Stosuj ją, gdy u malca pojawi się gorączka. Herbatka działa napotnie w ten sposób walcząc z gorączką. Można ją podać dziecku równocześnie z lekiem przeciwgorączkowym. Saszetkę herbatki zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem przez 15-20 minut. Tak przygotowany ciepły napar podaj dziecku w 3-4 porcjach w ciągu dnia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.